Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype

WordPress Hızlandırma ve Optimizasyon 2021

WordPress Hızlandırma ve Optimizasyon 2021

İnternet sayfalarının sayısının artış göstermesinin doğal sonucu olarak WordPress hızlandırma ve optimizasyon konusu da sıklıkla gündemimizde yer almaktadır. WordPress hızlandırma ve optimizasyon 2021 yılında da web sayfası tasarımlarının gündem maddesidir. WordPress sitelerinin hızlı bir şekilde açılması için yürütülen çalışmaların tamamı WordPress hızlandırma olarak isimlendirilmektedir. 

WordPress hızlandırma sayesinde internet sayfalarının da hızlanması mümkün hale gelmektedir. Elbette teki internet sayfasının hızlı bir şekilde açılıyor olması, yoğun bir şekilde ziyaretçi trafiği çekmesini de mümkün kılmaktadır. Bu noktada; WordPress hızlandırma işleminde çok sayıda farklı eklentiler kullanılmaktadır.

 

WordPress Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Elbette ki WordPress site hızı ölçe çalışmaları için pek çok farklı aracın etkili bir düzeyde kullanıldığını ifade etmek mümkündür. Özellikle online platformlarda farklı araçların site hızını arttırmak konusunda hizmet sunduğunu ifade etmek de mümkündür. Online WordPress site hızı ölçme araçları söz konusu olduğunda aşağıdaki araçlardan söz edebiliriz:

 • GTmetrix
 • Web Site Page Test
 • Google Page Speed Insights

GTmetrix, etkili bir platform olarak karşımıza çıkan Yahoo tarafından geliştirilmiştir. GTmetrix temelde sitenizin Yslow hızına ait puanınızı pratik bir seviyede öğrenebilirsiniz. Burada toplamdaki sayfa boyutunuzu 2MB’ın altına getirmeye özen göstermelisiniz. Yine istek ( request ) sayısının da 100’ün altında olmasına dikkat etmelisiniz. 

Web Site Page Test, Google tarafından da önerilen bir araç olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu aracı kullanırken mutlaka lokasyonunuzu doğru bir şekilde seçmeye özen göstermelisiniz. ‘’ İstanbul, Turkey ( Chrome ) olarak lokasyonunuzu ayarlarsanız; isabetli bir şekilde sitenizin hızını da öğrenmiş olursunuz. Web Site Page Test ortalama 2 dakika süre içerisinde sitenizin hız performansını ölçecektir.

Hem masaüstü hem de mobil cihazlardaki hız skorunuzu öğrenmeyi isterseniz; Google Page Speed Insights size mükemmel bir çözüm önerisi sunacaktır. Şayet yaptığınız ölçme sonrasında sitenizin puanı 90’nın üzerindeyse sonuç çok iyi anlamına gelir. Ancak 80 ve üzeri değerlerin de siteniz için yeterli olacağını ifade edebiliriz. 

WordPress Hızlandırma Eklentileri Nelerdir?

Günümüz koşullarında WordPress hızlandırma eklentileri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı eklenti çıkmaktadır. İşte en çok kullanılan WordPress eklentileri:

 • Hyper Cache
 • WP Optimize
 • Clean Options
 • W3 Total Cache
 • WP Super Minify
 • WP Fastest Cache

Hyper Cache, Microsoft IIS tabanlı hosting barındırmalarda da bile etkili bir kullanım özelliğine sahip olan özel bir eklentidir. Düşük kaynak olanağı bulunan hosting paketlerine dahilseniz Hyper Cache size pratik bir kullanım olanağı da sunmaktadır. WP Optimize, web sayfanıza ait veri tabanını ayrıntılı bir şekilde temizlemektedir. Bununla birlikte WP Optimize, otomatik bir şekilde sorgulama işleminin yapılmasını da mümkün hale getirmektedir. Özellikle, post revizyonlarının, spam yorumlarının ve onaylanmamış olan yorumların pratik bir şekilde silinmesini de mümkün kılmaktadır.

Clean Options, zaman içerisinde kapasitesini dolduran “wp_options’’ tablolarının nitelikli bir şekilde yönetilmesinde kullanılır. Clean Options eklentilerin eklenip kaldırılmasından sonraki izlerden kaynaklanan şişmelere engel olmaktadır. Bundan dolayı da sıklıkla kullanılmaktadır. Etkili bir site hızlandırma eklentisi olarak karşımıza çıkan; W3 Total Cache, web sayfalarının seri bir şekilde açılmasına katkı sunar. Sunucunun üst düzeyde bir performans ortaya koymasını destekleyen W3 Total Cache, CDN entegrasyonu özelliğine de sahiptir.

WP Super Minify, CSS dosyaları ile Java Script dosyalarının bir araya getirilmesinde kullanılmaktadır. Bu tür dosyaların küçültülmesini de mümkün kılan WP Super Minify, hafif bir eklenti olduğunda dolayı da sıklıkla tercih edilmektedir. WP Fastest Cache, HTML kodlarını sıkılaştırmak için kullanılır. Web sayfasında yer alan HTML kodlarının %80 düzeyinde sıkılaştırılmasını mümkün kılan bu eklenti, web sitesinin hızlı bir şekilde açılmasını da mümkün kılmaktadır.

WordPress Hızlandırma ve Optimizasyon Nasıl Yapılır?

Elbette ki WordPress hızlandırma ve optimizasyon planlı aşamalardan oluşmaktadır. Bundan dolayı söz konusu işlemin hassas bir süreç olduğunu da ifade etmek mümkündür. Tam da bu noktada WordPress hızlandırma ve optimizasyonu aşağıdaki kriterleri tamamlayarak yapılabilmektedir:

 • CDN hizmeti kullanmalısınız
 • Varsa dış kaynaklı Scriptleriniz azaltmalısınız
 • Mutlaka web sitenizin görsel optimizasyonunu yapmalısınız
 • Sitenizle tam uyumlu bir hosting firmasını tercih etmelisiniz
 • WordPress temanız mutlaka hem hafi hem de güncel olmalıdır
 • Mutlaka JS ile CSS dosyalarınızın birleştirilerek küçülmesini sağlamalısınız
 • Şayet kullanmadığınız ektileriniz varsa bu eklentileri hemen kaldırıp silmelisiniz
 • Mutlaka gerim birimlerinizi ve geri bildirim izlemelerinizi devre dışı bırakmalısınız 
 • Özellikle WordPress database bakımını ve temizliğini periyodik olarak yapmalısınız
 • Sayfa hızını olumlu yönde desteklemek için GZIP sıkıştırma eklentisini etkinleştirmelisiniz

Görüldüğü üzere WordPress hızlandırma işlemi son derece detay gerektiren bir işlemdir. Bundan dolayı bu tür işlemlerin profesyonellerce yapılması; beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.

Neden WordPress Hızlandırma ve Optimizasyon Yapmalıyız?

Unutmamak gerekir ki web sayfanızın zaman içerisinde açılış hızı düşecektir. Bu da sizin Google arama motorunda ve diğer arama motorlarında sıra almanızı olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı da WordPress hızlandırma ve optimizasyonu işlemi mutlaka yapılmalıdır. Bu işlem sayesinde;

 • Web sayfanızın açılış hızı artacaktır
 • Açılış hızı artmış olan web sitenizin, arama motorlarında görülmesi kolaylaşacaktır
 • Şayet web siteniz hızlı bir şekilde açılırsa, web sitenizi ziyaret edecek olan kullanıcıların deneyimi olumlu yönde desteklenecektir

Web sitenizin hızlı bir şekilde açılıyor olması, he zaman dijital dünyada bir adım önde olmanızı mümkün kılacaktır. Özellikle e-ticaret sitelerinin açılış hızının yüksek olması; rekabet gücünü de olumlu yönde destekleyecektir. Yine woocommerce tabanlı web siteleri içinde hızlandırma işlemi beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında WordPress hızlandırma ve optimizasyon 2021 yılında da en çok başvurulan işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. 

En İyi WordPress E-Ticaret Teması

WordPress e-ticaret sitesi kurma hizmetleri tam anlamıyla profesyonellik gerektiren hizmetlerdir. Çünkü e-ticaret sektörü rekabetin oldukça yoğun olduğu bir sektördür. Dolayısıyla wordpress e-ticaret sitelerinin de hatasız

Devamını Oku

Bilmeniz Gereken 5 E-Ticaret Bilgisi

Bilmeniz Gereken 5 E-Ticaret Bilgisi Günümüzün en çok konuşulan ve ilgi gören konularından biri, şüphesiz E-Ticaret. Bu kadar gözde olmasının nedeni, çağa uygun olması ve

Devamını Oku