Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype

Linkedin’ de  Nasıl Reklam Verilir?

Dünya çapında bilinen ve kullanılan en geniş sosyal mecralardan bir tanesi olan Linkedln, bünyesindeki işletmeler nedeni ile potansiyel müşteri arayışı için ideal bir oluşumdur. Aynı zamanda olası iş alımlarına da buradan başvurulup, şirket yöneticileri ile iletişime geçilebilen de bir niteliktedir.

Çeşitli reklamlar vererek müşteri arayışına girebileceğiniz Linkedln’de bu alanda bazı önemli noktalar yer almaktadır. Reklam vermek B2B şirketler için büyük bir avantaj olarak bilinmektedir. İşletme ya da şirketlerin üst düzey yöneticilerine ulaşabilmek için Linkedln’de reklam vermek oldukça mantıklı bir uygulama olacaktır.

Linkedln Reklamları ile Büyüyebilirsiniz!

Linkedln reklamları sayesinde müşteri ağı genişleyen birçok şirket mevcuttur. Birçok fiyat seçeneği de olan bu reklamların kısa süreli, 1 hafta ya da 1 aylık olarak birçok zaman yelpazesi de sizlere sunulur.

En az günlük 10$ gibi bir bütçelendirme ile reklam verebilirsiniz. Bu fiyatlandırmaları net olarak belirtecek olursa;

 • Minimum, günlük 10 dolar.
 • Metinsel reklam ilanları için minimum oranda CPM, tıklanmaya göre 2 dolar olarak belirlenmiştir.

Aynı zamanda tıklanma ve gösterim oranınız arttıkça ona göre bir ödeme planı da oluşturabilirsiniz. Başta minimum oranda deneme ile başlayıp sonrasında bu oranı arttırabilirsiniz. Özet olarak, reklam sonuçları sizleri memnun ederse bütçenize göre fiyatlandırmayı ve reklam oranlarını arttırabilir ya da tamamen kapatıp iptal ettirebilirsiniz.

Linkedln Reklam Süreci

Linkedln reklam süreci birçok aşamadan oluşsa da kolay bir erişilebilirliği vardır. Bu aşamalar sonucunda firmanıza ya da bireysel işinize büyük bir ivme kazandırabilirsiniz.

Hesap Açmak

Linkedln’e reklam vermek istiyor iseniz ilk önce yapmanız gereken bir hesap açmak olacaktır. Bu süreçte iki adet hesap açmak önemlidir. Bir tanesi şahsi diğeri ise firma hesabı olmalıdır. İnsanlar reklamınızı gördükten sonra profilinizi incelemek isteyebilirler.

https://business.linkedin.com/marketing-solutions/ads Buradaki bağlantıdan hesap açabilirsiniz

Self Servis Reklamlar

Self servis linkedln reklamları, kendi başınıza oluşturabileceğiniz basit usul reklamlardır. Bu kampanyalara göz atacak olur isek;

 1. Adım: Linkedln reklam yöneticisi hesabı oluşturmak
 2. Adım: Reklam türünüzü belirlemek.3
 3. Adım: Reklam oluşturmak
 4. Adım: Hedef kitleyi belirlemek
 5. Adım: Bütçe – zaman süresi düzenlemek
 6. Adım: Reklam ölçme ve değerlendirme

Linkedln reklam yöneticisi hesabı oluşturmak

İlk olarak reklamları yöneteceğiniz hesabı oluşturmak ile işe başlanır. Sonrasında nasıl bir performans beklediğinizi belirlemekte fayda vardır. Reklam verdikten sonraki oranları izlemek için de bu hesabı kullanabilirsiniz. Örneğin; reklam tıklamaları, yaş grubu, etkileşimler ve mesajlar bunlardan bazılarıdır. Özet olarak reklam sürecinizi denetleyebileceğiniz hesabı bu adımda oluşturuyorsunuz.

 

Reklam türünüzü belirlemek

Oluşturacağınız reklamın türünü seçmek ve belirlemek için geleceğiniz noktadır. Maksimum ve minimum fiyatların yer aldığı, etki ve erişim oranlarını görebileceğiniz bir reklam kampanyasına başlarken atacağınız ikinci adımdır.

Linkedln platformunda yapılan ya da yapılacak olan hiçbir reklam kampanyasının diğerlerine oran ile bir üstünlüğü yoktur.

Bu aşamada artık bir kampanya adı oluşturulur. Daha sonrasında ise hedeflediğiniz, hitap edeceğiniz kitleye uygun bir dil oluşturmalısınız. Örneğin bu kampanyalarda bir seslenme ve harekete geçirme gibi motivasyon arttırıcı ve teşvik edici bir dil kullanılabilir.

linkedin reklam verme

Reklam oluşturmak

Linkedln sitesinde yer alan ‘’Linkedln Campaign Manager’’ kısmında sizi yönlendirecek bir yardım alanı bulunmaktadır. Bu noktada reklamınıza uygun olarak verilen tavsiyelere gönül rahatlığı ile uyabilirsiniz.

 

Hedef kitleyi belirlemek

Bir reklamın en önemli noktalarında bir tanesi olan hedef kitle ve hedeflenen kitleye uygun hitap Linkedln reklamlarında da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Reklamınızı doğru ve ulaşmasını istediğiniz kişilere gösterebilmek için bu aşamayı atlamamalısınız. Bunun için konum, şirket adı, okul adı, iş ve işlevsellik bilgiler, beceriler gibi filtrelemeler yapabilirsiniz.

Diğer reklamlarınızı oluşturur iken zamandan tasarruf etmek için bu seçimlerinizi kaydedebilirsiniz. Böylelikle ilerleyen süreçlerde belirtmiş olduğunuz hedef kitle bilgilerine tek tık ile ulaşabilirsiniz.

 

Bütçe – zaman süresi düzenlemek

Reklam maliyetleriniz için önemli bir adımdır. Bu aşamada;

-TBM

-BGBM

-InMail gösterimler başına ücretlendirmeler düzenlenmektedir. InMail için sadece ileti bazında bir bütçelendirme mevcuttur.

TBM ve BGBM oranları için fiyat belirlenebilmektedir. Bu ödemelerinizin limiti kaç tıklanma ya da kaç bin başına gösterim olacağını belirlemektedir.

Daha sonrasında ise kampanyanızı başlattıktan sonra ne zaman biteceği tarihini seçmelisiniz.

Reklam ölçme ve değerlendirme

Linkedln kampanya yöneticisi, reklamlarınızın değerlendirilmesinde sizlere destek olmayı hedefleyen bir sistemdir. Bu sistem sayesinde metrik görüntülenmeler, gösterim ve tıklanmalarınız detaylı olarak sizlere aktarılır. Aynı zamanda sosyal hareketler kısmında da üye için etkileşimlerin nasıl olduğunu da görebilirsiniz.

Tüm bu süreçleri başarı ile atladıysanız artık Linkedln’de reklam vermek için hazırsınız demektir.

 

Linkedln’de yer alan diğer reklam kampanyalarına da göz atabilirsiniz. Örneğin;

 • Görüntülü Reklam Kampanyaları
 • Linkedln Dinamik Kampanyaları
 • Linkedln Pazarlama Partneri

 

Linkedln Sponsorlu Kampanyalarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu aşamada özel ya da stok dışı fotoğraf kullanmamalıdır. Site misafirlerini ölçebilmek adına da URL izlemelerini eklemekte fayda vardır.

Kampanya metni çok uzun ve yorucu olmamalıdır. Maximum 150 karakter olması oldukça avantajlıdır. Tüm bunların yanında sizler ile iletişimde olan kişilere kulak vermelisiniz.

Metin reklamları olan Linkedln’de, ilginç görüntüler kullanılmalıdır. Zayıf olmayan, net cümleler ile hedef kitle harekete geçirilmelidir. Tabii ki başlık! Başlık oldukça önemlidir. Başlığınız ne kadar güçlü ve dikkat çekici ise o kadar çok tıklanma alırsınız. Ne kadar etkileyici bir başlık ise insanları kampanyanızda tutma süreniz de o oranda, o kadar artar.

Başlık ve kampanya süreci olarak bir danışmandan yardım alabilirsiniz. Tüm bunları yaparsanız başarılı bir reklam kampanyasına imza atmış olursunuz.

 

Linkedln InMail Kampanyaları

Bu aşamada alıcı ismi kullanmak bir ya da iki kere buna yer vermek önemlidir. Kısa ve 1000 karakter altında olan mailler dikkat çekicidir. İletilerinizi 1000 karakter altında hazırlamaya önem verin.

Bundan sonraki adımlarda onlardan beklediğiniz, yapmalarını istediğiniz şeyler için net ve kısa açıklamalar belirleyin ve belirtin.

 

Kısaca Linkedln Reklamları

 • Hedef kitleye yönelik bir reklam kampanyası düzenlemek önemlidir.
 • Reklamlarınızın arasında yer alan görseller telif hakkında takılan görseller olmamalıdır. Bu aşamada sizleri yormayacak olan görseller arasından seçim yapabilirsiniz. Bazı sitelerde stok olarak kullanılan fotoğraflar, ücretli ve ücretsiz varyasyonları ile sizlere sunulmaktadır. Bu sitelerden rahatlık ile fotoğraf edinebilirsiniz.
 • Kitle ile uygun görseller kullanmak önemlidir. Hedef kitlenizin, hitap ettiğiniz yaş grubunun algılayamayacağı görseller kullanmak sizlere bir avantaj sağlamayacaktır.
 • Kitleniz için özelleştirme yapabilirsiniz. Hedef kitlenizin yaşına, cinsiyetine ya da lokasyonuna bağlı olarak özelleştirme çalışmalarına başvurabilirsiniz.
 • Reklamlarınızın farklı varyantlarınızı kullanın ve teste tabii tutun. Bu şekilde gözlem yaparak kitlenize uygun en iyi kampanyanızı belirleyebilirsiniz.
 • Teklif ve bütçenizi belirlerken çok uzaklaşmayın. Uzun süreli reklamlar avantajlı olabilir. 1000 dolar ve 1 – 2 günlük kampanyalardan ise 1000 dolar olup 1 ay kalacak kampanyalara yönelebilirsiniz.
 • Linkedln Ads Campaign Manager’ı kullanın. Gösterim ve tıklanmalarınızı takip edin ve devamlı olarak iyileştirmek için çabalayın. Bu sizlere sonraki kampanyalarınız için katkı ve pratik çözümler sağlayacaktır.

 

 

Faydalı İçerik

Lazzoni Mobilya Başarı Hikayesi

Lazzoni MobilyaBaşarıHikayesi Lazzoni 1897 yıllarına dayanan bir hayat hikayesi mevcut kaliteye ve modern tasarımlara öncelik veren Lazzoni Mobilya kaliteli mobilya üretimi konusunda oldukça istikrarlı ve

Devamını Oku