Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype

İlk Sunucu Yanıt Süresini Azaltın

Elbette ki sunucunuzun yanıt süresinin uzun olmaması beraberinde birtakım sıkıntıları da getirir. Bundan dolayı internet sayfanıza hız testti yaptığınızda ilk sunucu yanıt süresini azaltın! Uyarısıyla karşılaşabilirsiniz! Sunucu yanıt süresinin uzun olması; öncelikli olarak ziyaretçi deneyimini olumsuz etkiler. Beklemekten usanan ziyaretçiler, internet sayfanızdan gezinmekten vazgeçer. Bu da doğal olarak sayfanızı olumsuz yönde etkiler.

İlk Sunucunun Yanıt Süresi Nasıl Tespit Edilir?

İlk sunucun yanıt süresini ölçmeye yarayan farklı araçlar vardır. Bu araçlardan bazılarını aşağıda sıraladık;

  • GTmetrix
  • WebPagesTest
  • Google PageSpeed Insights

Şayet sunucunuzun yavaş açılma sorunu varsa; yanıt süresini ölçen araçları kullanarak; bu sorunun sucundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenebilirsiniz. Unutmamak gerekir ki sorunun kaynağını isabetli bir şekilde tespit etmek; sorunun çözümünü de mümkün kılar. Tam da bu noktada sunucunun yanıt süresini doğruda etkileyen unsuların neler olduğu sorusu akıllara gelir. İşte detaylar!

İlk Sunucunun Yanıt Süresini Neler Etkiler?

  • CDN
  • Önbellek
  • Güncellemeler
  • Web Site Trafiği
  • Bağlı bulunduğunuz Sunucu
  • Css / Js / Images Kaynaklarının durumu

Content Delivery Network (CDN), temelde içeriklerin dağıtımı yapan ağı temsil eder. Bu tür ağları nitelikli bir düzeyde kullanmak; site hızınızı da olumlu etkiler. Önbelleğinizin dolu olması; sunucu hızını da olumsuz etkiler bundan dolayı önbelleğinizi periyodik olarak temizlemeye dikkat etmelisiniz!

Güncellemeler konusunda dikkatli davranmanız; site açılış hızınızı da olumlu etkiler. Bu kapsamda cPanel başta olmak üzere diğer veri tabanlarınızın güncellemesini de yapmalısınız. Bir de veritabanınızı düzenli bir şekilde temizlemeyi de unutmamalısınız!

Şayet web sitenizin ziyaretçi sayısı çok fazlaysa mutlaka Google Analytics uygulamasını kullanarak; yoğunluğunuzu isabetli bir şekilde tespit etmelisiniz. Şayet etkili bir yoğunluk mevcutsa mutlaka hosting paketiniz yetersiz kalıyordur. Şayet hosting paketinizi yükseltirseniz; bu sorunun da üstesinden gelebilirsiniz!

Özellikle sunucu paylaşımına dikkat etmelisiniz. Şayet sunucunuzda farklı bir web sayfası da barındırıyorsanız; bu durum sizin site hızınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Bir de sitenizdeki görselleri sıkıştırmak; sitenizin açılış hızını olumlu yönde etkileyecektir. Bütün bu bilgiler ışığında ilk sunucu yanıt süresini azaltın! Uyarısı almışsan mutlaka ayrıntılı bir araştırmanın içerisinde yer almalısınız! 

Lazzoni Mobilya Başarı Hikayesi

Lazzoni MobilyaBaşarıHikayesi Lazzoni 1897 yıllarına dayanan bir hayat hikayesi mevcut kaliteye ve modern tasarımlara öncelik veren Lazzoni Mobilya kaliteli mobilya üretimi konusunda oldukça istikrarlı ve

Devamını Oku