Share on whatsapp
Share on telegram
Share on twitter
Share on linkedin
Share on skype

Bilmeniz Gereken 5 E-Ticaret Bilgisi

Bilmeniz Gereken 5 E-Ticaret Bilgisi

Günümüzün en çok konuşulan ve ilgi gören konularından biri, şüphesiz E-Ticaret. Bu kadar gözde olmasının nedeni, çağa uygun olması ve mekân sınırlandırılmasının olmaması denilebilir. Sadece satıcılar için değil müşteriler için de veli nimet.

Örneğin; istenilen saati almak için çarşı pazar dolaşmaya gerek yok. Gir arama motoruna, istediğin saat bir tık uzağında. Kapına teslim ve kolay ödeme, daha ne istenir ki! Sen istediğin saati al diye herkes seferber oluyor sanki.

Kısa sürede bu kadar ilgi görmesi de dolandırıcılık yöntemlerini artmasına neden oldu. Kargodan salatalık çıkması, kart bilgilerinin çalınması ve daha birçok şey güveni azalttı. İnsanlar, artık E-Ticaretten uzak durdu. Müşteriler gibi işini profesyonel yapan firmalar da mağdur oldu.

Ancak teknolojinin hızlı ilerlemesi, siber güvenliği daha da geliştirdi ve E-Ticaret, güvenilir bir platform haline geldi. 3D güvenlik ve gizlilik politikaları, mağduriyetin azalmasını sağladı. Ciddi oranda azalma olsa da her sektörde olduğu gibi dolandırıcılıklar tamamen yok olmadı. Bu da E-Ticareti bilinçli kullanma zorunluluğu getirdi.

E-Ticareti, bilinçli bir şekilde kullanabilmek ve avantajlarından yararlanabilmek için öncelikle E-Ticaret nedir, bilmek gerekir. İşte, bu yazımızda sizlere E-Ticaretle ilgili bilinmesi gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz. Hazırsanız, başlıyoruz.

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaretin birçok tanımı var. Kısaca, internet üzerinden hizmet ya da ürün alma olarak tanımlanabilir. Hizmet veren ya da ürünlerinin satan birçok site bulunuyor. Ancak hepsi güvenli değil. Dolayısıyla önemli olan güvenilir E-Ticaret hakkında bilgi sahibi olmak. E-Ticaretin güvenilirliği hakkında bilgiler edinmek, güvenli E-Ticaret sitelerini bulmaya yardımcı olacaktır.

Gizlilik politikalarının dürüst bir şekilde uygulanması, para havuzunun olması, hizmet ya da ürün takibin kolaylıkla yapılabilmesi ve satıcı-alıcı iletişimi, sitelerin güvenilirliği konusunda oldukça önemlidir. Bu kriterlerden birinin eksik olması, güvenilirliği ciddi oranda zedeler.

E-Ticaret Sitesinin Güvenli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

E-Ticaret siteleri, hem alıcıyı hem de satıcıyı tatmin etmelidir. İmkânlar sunarak, alıcı ve satıcı arasında kolay iletişim sağlamalıdır. Alıcının parasını, satıcının ise hizmet ya da ürününü güvende tutmalıdır.

Örneğin; birçok sitede yorumlar kısmı var. Burada alıcıların aldıkları hizmet ya da ürün karşılığında fikirleri yer alıyor. Bir nevi, diğer alıcıları yönlendiriyor. Bu yorumların gerçek kişiler tarafından yapılması, oldukça önemli. Satıcı, reklamını yapmak için bot hesaplarla yorumlar yapabilir. Bu, alıcıların mağdur olmasına neden olur.

Güvenilir E-Ticaret siteleri, ürünü ya da hizmeti satın alan müşterilere yorum yapma hakkı verir ya da yoruma kişinin ürünü ya da hizmeti alıp almadığına göre not düşer.

Sitenin gizlilik politikası, ticaretin nasıl yapıldığını gösterir. Gizlilik politikasında kişi ve kart bilgilerinin gizli tutulduğuna dair madde olmalıdır. Ücretler, bir havuzda tutularak, alıcı ve satıcının mağdur olmamasını sağlamalıdır. Tüm bunlar, gizlilik politikasında yer almalıdır. Gizlilik politikasını okumadan onay verilmemelidir. Bu maddeler yoksa alışveriş yapılmamalıdır.

Güvenilir E-Ticaret Sitesi Nasıl Yapılır?

Firmasını kurumsallaştırmak ve geniş kitleye hitap etmek isteyen kişiler, kaliteli bir E-Ticaret sitesine sahip olmalıdır. Bunun için SEO uyumuna dikkat eden, site trafiği için alt yapıyı güçlü yapabilen ve bu işte deneyimli olan dijital pazarlama ajansıyla çalışmalıdır. Günümüzde SEOPAR, profesyonel ajanslara örnek verilebilir.

Birlikte çalışacağınız dijital pazarlama ajansı, kurumsallaşma sürecinde size koçluk eder. Bu yüzden ajansınızı iyi seçmeniz gerekir. Ajansın profesyonelliğini kendi sitesinden anlayabilirsiniz. Sitesi ne kadar kalite ise sizin sitenizi de o kadar iyi yapacaktır.

SEOPAR Dijital Pazarlama ajansıyla çalışmak ve bilgi sahibi olmak istiyorsanız siteyi inceleyebilirsiniz.

SEOPAR Geliştirmiş olduğu E-Ticaret Yazılımı  TİUP incelemenizi öneririz.

Lazzoni Mobilya Başarı Hikayesi

Lazzoni MobilyaBaşarıHikayesi Lazzoni 1897 yıllarına dayanan bir hayat hikayesi mevcut kaliteye ve modern tasarımlara öncelik veren Lazzoni Mobilya kaliteli mobilya üretimi konusunda oldukça istikrarlı ve

Devamını Oku